ОРГАНО-МІНЕРАЛЬНІ ДОБРИВА ЗАМІСТЬ ДИСКУВАННЯ
Андрій Педан — один із провідних фахівців «Поділляагрозахисту», що працює із південним регіоном України. У сільському господарстві він із 1987 року
Разом з дружиною мають власне маленьке агрогосподарство на 300 га, де вирощують переважно пшеницю, соняшник, горох. Саме на власних полях вони часто експериментують із добривами і засобами захисту рослин, перш ніж пропонувати щось замовникам чи радити колегам. Це дає можливість дослідити реакцію рослин та зрозуміти, які дії є ризикованими, а що спрацює найефективніше, адже, за словами самого пана Андрія, краще спершу перевірити на собі, ніж ризикувати чужими статками.
Кілька років тому в рамках дослідження Андрій Педан погодився на участь у проєкті «Моє поле», де на практиці перевіряв, як працюють органо-мінеральні препарати марки Добродій. Для експерименту він обрав 10 га пшениці сорту «Шестизерна». Поле розташоване у теплій і посушливій частині Приморського району Запорізької області. Раніше на ділянці росла озима пшениця. Потім ґрунт двічі дискували та культивували.
Пшениця на момент проведення досліду перехворіла через тривалі заморозки, що змінилися сильною засухою, і давала досить низькі показники росту. Однією із головних причин цього став дефіцит амінокислот, що беруть участь у синтезі гормонів. Вони мали б утворюватися у кінчиках листків рослини, але ті відчутно постраждали від морозу. Тому пшениця не отримувала необхідну кількість ауксину — гормону, що відповідає за розвиток кореневої системи. Аграрії сходяться на думці, що на цьому етапі необхідно підтримати ріст рослини допоміжними речовинами. І тут важливо не схибити із препаратом, адже одні можуть дати різкий приріст маси, але тоді не буде колоска, а інші навпаки — спровокувати завчасну появу колосу, без належного живлення від кореневої системи. У обидвох випадках фінал один — втрата врожаю. Адже слабку рослину не зможе врятувати жоден фунгіцид чи гербіцид.
Пшениця на момент проведення досліду перехворіла через тривалі заморозки, що змінилися сильною засухою, і давала досить низькі показники росту.
Логічним у такому випадку є стимулювання рослини до самостійного синтезу амінокислот. Для цього доречно буде внести ті елементи, на які вона найкраще реагує у природному середовищі. Щоб визначити це, пан Андрій залучив експертів із лабораторії «Поділляагрозахисту» для листового аналізу. За результатами лабораторного аналізу пшениці не вистачало не прогнозованих азоту і фосфору, а кальцію, калію та міді. Тому пан Андрій скористався препаратом Добродій Цинк Мідь, адже речовини, що входять до його складу, беруть участь у синтезі більш як 300 гормонів, та препаратом Добродій Калій Актив, який забезпечив рослинну клітину необхідними структурними елементами. Надалі на дослідну ділянку також внесли Добродій Бор та Добродій ОМД, а замість звичного фунгіциду — Добродій Комфорт.
Через місяць під час контролю пан Андрій виявив, що сходи, оброблені Добродієм, мали яскравий не пігментований здоровий колір листка. Тоді як на ділянці, де Добродій не застосовували, були вже помітні ознаки захворювання. І якщо на цьому етапі результат ще не здавався очевидним, крапку в експерименті поставило фінальне вимірювання бункером після збору врожаю: ділянка, де не вносили препарати Добродій, мала показник 47,16 ц/га, тоді як ділянка із Добродієм на 2,2 ц/га більше — 49,33 ц/га.
«А ще якось завдяки Добродію нам вдалося врятувати 600 га поля соняшника, — згадує пан Андрій. — Там саме внесли хімічні препарати у ґрунт, а потім сталася злива і все затопило. Соняшник постояв у такій хімічній ванні і почав сохнути. Я спершу подивився і думаю: мабуть, треба дискувати. А потім прикинув і порадив внести Добродій Цинк Мідь і Добродій Калій Актив. Приїхали на поле через два тижні — а його не впізнати. Соняшник ожив, листя позеленіло. Це фактично витягло весь урожай».
Своїм колегам-аграріям Андрій Педан радить, перш за все, вчасно вживати потрібних агрозаходів, особливо у критичні фази, коли є волога і рослина може споживати речовини. Навіть найкращий продукт може не спрацювати, якщо внести його невчасно. А ще, як вважає пан Андрій, не варто бути надто скептичним до нових препаратів і спробувати їх у дії.
- wp_featherlight_disable:
- litespeed_vpi_list: a:3:{i:0;s:14:"logo-white.png";i:1;s:4:"roz4";i:2;s:12:"resurs-2.png";}
- litespeed_vpi_list_mobile: a:2:{i:0;s:14:"logo-white.png";i:1;s:12:"resurs-2.png";}